9 February 2023

Taksówki to stały element krajobrazu miejskiego. Do tego stopnia, że w niektórych miejscach urosły one wręcz do symbolu miasta. Tak jest w przypadku legendarnych żółtych taksówek w Nowym Yorku oraz czarnych taksówek w Londynie. I właśnie tymi drugimi się dzisiaj zajmiemy.

Czarne londyńskie taksówki, znane jako „black cabs”, to pojazdy o dość charakterystycznym kształcie, które w zasadzie od lat są jednym bardziej rozpoznawalnych symboli stolicy Anglii. Podczas pobytu w Londynie trzeba się po prostu przejechać jedną ze słynnych czarnych taksówek! Wato podkreślić, że czarne taksówki jeżdżą także do ulicach innych angielskich miast. Na przestrzeni lat jako taksówki wykorzystywano w Wielkiej Brytanii samochody różnych marek, jednak najbardziej zapisały się w pamięci charakterystyczne samochody marki Austin (marka Austin istniała do 1987 roku).

Standardowa londyńska taksówka to czarny sedan, który ma odpowiednie gabaryty oraz wyposażenie, aby zapewnić pełen komfort pięciu pasażerom. Wśród londyńskich taksówek znajdziemy także samochody, które zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi dostosowane są do przewozu osób na wózkach inwalidzkich. Z reguły chodzi o samochody Mercedes-Benz-Vito albo Peugeot E7.

Cechą charakterystyczną większości londyńskich taksówek jest ich stosunkowo niewielka średnica zawracania, która wynosi ok. 7,6 m. Mały promień skrętu to jeden z wymogów, które muszą spełnić taksówki w Londynie. Dlaczego? Wymaganie to wynika z faktu, że przy wejściu do słynnego hotelu Savoy znajduje się rondo, które były dostosowane jedynie dla samochodów o małym promieniu skrętu.

Jako ciekawostkę można dodać, że chociaż Londyn od dawna kojarzony jest z czarnymi taksówkami, to na ulicach miast coraz częściej pojawiają się „hackney carriage” także i w innych barwach. Najczęściej chodzi o taksówki, które pełnią dodatkowo funkcje reklamowe. Przykładowo w roku 2002 na ulice angielskie wyjechało 50 taksówek w kolorze złotym – w ten sposób uczczony został jubileusz królowej angielskiej Elżbiet II.

Taxi

Wypożyczalnia samochodów Wrocław – Simply Rent

wypożyczalnia samochodów simply rent

Taksówka – komfortowy transport dla każdego

Obecnie na ulicach polskich miast jeździ coraz więcej samochodów. Samochodami dojeżdżamy do pracy, na spotkania z przyjaciółmi itd. Mimo to nie wygląda na to, aby taksówki, chociaż przecież są droższe niż komunikacja miejska, przestały cieszyć się popularnością. Nic dziwnego! Taksówki mają wiele zalet!
Przede wszystkim, jeśli już porównujemy taksówkę z komunikacją miejską, nie musimy udawać się na przystanek. Wystarczy, że zamówimy taksówkę telefoniczne, a przyjedzie ona w ciągu kilku minut pod wskazany adres. Czasami taksówka przyjeżdża już po chwili. To doskonałe rozwiązanie np. dla osób, które mają ze sobą większy bagaż. To jednak nie wszystko. Nie zapominajmy także o tym, że taksówka to świetne rozwiązanie dla osób, które np. udają się na jakieś spotkanie towarzyskie, podczas którego na pewno będą piły alkohol.
Często mówi się o tym, że cena taksówki w porównaniu z ceną biletu komunikacji miejskiej jest wysoka. Jednak nie zapominajmy o tym, że przejazd taksówką jest o wiele bardziej komfortowy. Zresztą, jeśli zdecydujemy się na wspólny przejazd ze znajomymi, koszt kursu nie będzie zbyt wysoki. Pamiętajmy też i o tym, że korzystając z taksówki, nie musimy sprawdzać rozkładu jazdy, jak to jest np. w przypadku autobusów. Taksówkę możemy zamówić o dowolnej porze dnia i nocy.
Przejazd taksówką to wygoda. Jeśli planujesz przejechać całe miasto, taksówka będzie najlepszym wyborem. Warto podkreślić, że obecnie standardem są klimatyzowane samochody, które gwarantują pełną wygodę. Można zamówić większe taksówki. Przykładowo nasza firma może zaoferować przestronne minivany, w których jest wystarczająco dużo miejsca dla siedmiu pasażerów.
Decydując się na taksówkę, nie musimy pamiętać o bilecie. Zamiast tego po prostu płacimy zgodnie ze wskazaniami taksometru. W tej chwili można już w wielu taksówkach płacić wygodnie kartą. Jakby tego było mało, w wielu taksówkach, zwłaszcza w większych miastach, można korzystać z Wi-Fi, co znacznie uprzyjemnia przejazd, gdy jedziemy gdzieś dalej.

Kategorie