3 December 2022

Podobnie jak w wielu innych stolicach europejskich historia taksówek w Budapeszcie zaczęła się na przełomie XIX i XX wieku. W roku 1895 po budapesztańskich ulicach zaczęły jeździć pierwsze samochody. Początkowo wykorzystywane one były przede wszystkim przez Królewską Węgierską Pocztę. Szybko jednak pojawiły się oferty odpłatnego przewozu ze strony właścicieli nowoczesnego jak na owe czasy środka komunikacji. Tak zaczęła się historia taksówek w Budapeszcie.

Już na początku wieku XX po ulicach Budapesztu jeździło kilkaset taksówek. Ważną postacią w historii przewozów pasażerskich na Węgrzech był Samu Haltenberger, który już w tamtych czasach nadzorował 200 taksówek. Liczba taksówek na ulicach stolicy szybko wzrosła – w 1915 było ich już 350. W tym samym roku wprowadzono także możliwość

zamówienia taksówki przez telefon.

Ogromne zmiany przyniosła I wojna światowa – w tym czasie taksówki w zasadzie zniknęły z ulic Budapesztu. Po wojnie jeździły tylko dwa samochody oferujące przewóz pasażerów. Szybko jednak sytuacja się zmieniła. Ponownie inicjatywę przejął pionier usług taksówkarskich Samu Haltenberger, który w latach 20-tych wprowadził na rynek mniejsze mniej komfortowe taksówki, które oferowały jednak znacznie tańszy przejazd. Już pod koniec lat 20-tych w Budapeszcie funkcjonowały 3 duże przedsiębiorstwa przewozowe.

Kolejne poważne utrudnienia na rynku usług taksówkarskich spowodowała II wojna światowa. Problemy z zakupem ogumienia oraz paliwa do samochodów doprowadziły do zapaści na rynku. Jednak i tym razem tuż po wojnie sektor usług przewozowych zaczął się szybko odradzać. Jako ciekawostkę można dodać, że po II wojnie światowej wśród węgierskich taksówek można było spotkać przede wszystkim radzieckie Pobiedy oraz polskie Warszawy. Z czasem popularne stały się także Łady.

W latach 80-tych nastąpił wyraźny wzrost popularności usług taksówkarskich na Węgrzech. W tym czasie zaczęto przyznawać prawo przewozów pasażerskich także kierowcom niezrzeszonym. W tej chwili na ulicach Budapesztu można skorzystać z usług taksówek różnych firm.

Taxi

Wypożyczalnia samochodów Wrocław – Simply Rent

wypożyczalnia samochodów simply rent

Taksówka – komfortowy transport dla każdego

Obecnie na ulicach polskich miast jeździ coraz więcej samochodów. Samochodami dojeżdżamy do pracy, na spotkania z przyjaciółmi itd. Mimo to nie wygląda na to, aby taksówki, chociaż przecież są droższe niż komunikacja miejska, przestały cieszyć się popularnością. Nic dziwnego! Taksówki mają wiele zalet!
Przede wszystkim, jeśli już porównujemy taksówkę z komunikacją miejską, nie musimy udawać się na przystanek. Wystarczy, że zamówimy taksówkę telefoniczne, a przyjedzie ona w ciągu kilku minut pod wskazany adres. Czasami taksówka przyjeżdża już po chwili. To doskonałe rozwiązanie np. dla osób, które mają ze sobą większy bagaż. To jednak nie wszystko. Nie zapominajmy także o tym, że taksówka to świetne rozwiązanie dla osób, które np. udają się na jakieś spotkanie towarzyskie, podczas którego na pewno będą piły alkohol.
Często mówi się o tym, że cena taksówki w porównaniu z ceną biletu komunikacji miejskiej jest wysoka. Jednak nie zapominajmy o tym, że przejazd taksówką jest o wiele bardziej komfortowy. Zresztą, jeśli zdecydujemy się na wspólny przejazd ze znajomymi, koszt kursu nie będzie zbyt wysoki. Pamiętajmy też i o tym, że korzystając z taksówki, nie musimy sprawdzać rozkładu jazdy, jak to jest np. w przypadku autobusów. Taksówkę możemy zamówić o dowolnej porze dnia i nocy.
Przejazd taksówką to wygoda. Jeśli planujesz przejechać całe miasto, taksówka będzie najlepszym wyborem. Warto podkreślić, że obecnie standardem są klimatyzowane samochody, które gwarantują pełną wygodę. Można zamówić większe taksówki. Przykładowo nasza firma może zaoferować przestronne minivany, w których jest wystarczająco dużo miejsca dla siedmiu pasażerów.
Decydując się na taksówkę, nie musimy pamiętać o bilecie. Zamiast tego po prostu płacimy zgodnie ze wskazaniami taksometru. W tej chwili można już w wielu taksówkach płacić wygodnie kartą. Jakby tego było mało, w wielu taksówkach, zwłaszcza w większych miastach, można korzystać z Wi-Fi, co znacznie uprzyjemnia przejazd, gdy jedziemy gdzieś dalej.

Kategorie