2 October 2022

Pod koniec XIX wieku pojawiły się pierwsze taksówki w Paryżu. Nowy środek transportu szybko przyjął się w wielu europejskich stolicach. Już w roku 1903 pierwsze taksówki zaczęły jeździć po ulicach Warszawy. Trzy lata później taksówki pojawiły się także w Lublinie i Krakowie.

Na początku XX wieku Lublin był miastem, w którym dynamicznie rozwijał się przemysł. Wprowadzenie nowego środka transportu w mieście, w którym na owe czasy mieszkało 80 000 ludzi, przyjęto z dużym entuzjazmem. Początkowo taksówki nazywane były dorożkami samochodowymi. Aż do wybuchu wojny w 1914 stopniowo wzrastała liczba lubelskich taksówek, w czasie wojny jednak samochody przestały jeździć po ulicach.

W okresie międzywojennym taksówki ponownie pojawiły się na ulicach Lublina. I to mimo stosunkowo wysokich podatków za ich użytkowanie. Dość szybko wprowadzono regulacje określające wygląd taksówek, w tym także ich oznakowanie. Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych typowa lubelska taksówka miała kolor granatowy lub czarny, czerwone zderzaki oraz charakterystyczny czerwony pas na nadwoziu. Jeżeli taksówka nie spełniała tych norm (organizowano nawet specjalne przeglądy estetyczne), jej właściciel nie dostawał pozwolenia na organizowanie przewozów pasażerskich. W roku 1935 na lubelskich ulicach jeździło aż 46 taksówek, 23 z nich to samochody marki Chevrolet. Z czasem wprowadzono polski FIATY 508, które umożliwiały przewóz jedynie dwóch pasażerów, przez co zwykle korzystanie z takiej taksówki było tańsze.

Wybuch II wojny światowej ponownie zahamował rozwój branży taksówkarskiej w Lublinie. Dopiero w 1946 pojawiły się się na lubelskich postojach taksówki – początkowo tylko dwie. Od roku 1955 można w Lublinie zamówić taksówkę przez telefon, początkowo tylko z postoju pod „Europą”. Nowa usługa szybko jednak przyjęła się i zamawianie taksówek przez telefon stało się w przeciągu kilku lat normą. W latach sześćdziesiątych zrezygnowano z samochodów dwudrzwiowych (zgodnie z przepisami można było używać takich taksówek do końca 1964), pojawiło się sieętakże charakterystyczne oznaczenie samochodów – napis TAXI na dachu.

Taxi

Wypożyczalnia samochodów Wrocław – Simply Rent

wypożyczalnia samochodów simply rent

Taksówka – komfortowy transport dla każdego

Obecnie na ulicach polskich miast jeździ coraz więcej samochodów. Samochodami dojeżdżamy do pracy, na spotkania z przyjaciółmi itd. Mimo to nie wygląda na to, aby taksówki, chociaż przecież są droższe niż komunikacja miejska, przestały cieszyć się popularnością. Nic dziwnego! Taksówki mają wiele zalet!
Przede wszystkim, jeśli już porównujemy taksówkę z komunikacją miejską, nie musimy udawać się na przystanek. Wystarczy, że zamówimy taksówkę telefoniczne, a przyjedzie ona w ciągu kilku minut pod wskazany adres. Czasami taksówka przyjeżdża już po chwili. To doskonałe rozwiązanie np. dla osób, które mają ze sobą większy bagaż. To jednak nie wszystko. Nie zapominajmy także o tym, że taksówka to świetne rozwiązanie dla osób, które np. udają się na jakieś spotkanie towarzyskie, podczas którego na pewno będą piły alkohol.
Często mówi się o tym, że cena taksówki w porównaniu z ceną biletu komunikacji miejskiej jest wysoka. Jednak nie zapominajmy o tym, że przejazd taksówką jest o wiele bardziej komfortowy. Zresztą, jeśli zdecydujemy się na wspólny przejazd ze znajomymi, koszt kursu nie będzie zbyt wysoki. Pamiętajmy też i o tym, że korzystając z taksówki, nie musimy sprawdzać rozkładu jazdy, jak to jest np. w przypadku autobusów. Taksówkę możemy zamówić o dowolnej porze dnia i nocy.
Przejazd taksówką to wygoda. Jeśli planujesz przejechać całe miasto, taksówka będzie najlepszym wyborem. Warto podkreślić, że obecnie standardem są klimatyzowane samochody, które gwarantują pełną wygodę. Można zamówić większe taksówki. Przykładowo nasza firma może zaoferować przestronne minivany, w których jest wystarczająco dużo miejsca dla siedmiu pasażerów.
Decydując się na taksówkę, nie musimy pamiętać o bilecie. Zamiast tego po prostu płacimy zgodnie ze wskazaniami taksometru. W tej chwili można już w wielu taksówkach płacić wygodnie kartą. Jakby tego było mało, w wielu taksówkach, zwłaszcza w większych miastach, można korzystać z Wi-Fi, co znacznie uprzyjemnia przejazd, gdy jedziemy gdzieś dalej.

Kategorie