3 December 2022

Charakterystyczne żółte taksówki to w zasadzie jeden z symboli Nowego Yorku. Nawet osoby, które nie miały dotąd okazji odwiedzić Manhattanu, z pewnością kojarzą te niezwykłe żółte pojazdy. Nie sposób zaprzeczyć, że tzw. „yellow cabs” to najbardziej rozpoznawalne pojazdy jeżdżące po zatłoczonych ulicach amerykańskiej metropolii.

W tej chwili po ulicach Nowego Yorku jeździ około 13 000 licencjonowanych żółtych taksówek z charakterystycznym medalionem na masce. Na dachu każdej nowojorskiej taksówki znajdują się dwa oznaczenia świetlne. Jeżeli widoczny jest numer taksówki, oznacza to, że przyjmuje ona pasażerów. Jeśli nie, jest zajęta. W Nowym Yorku wypada dać taksówkarzowi napiwek za kurs –zwykle jest to kwota 10-20% ceny przejazdu taksówką. Możliwe są również dodatkowe opłaty za przejazd po mostach albo w tunelach.

Dlaczego właściwie jeżdżące po Manhattanie taksówki są żółte? Początkowo nie było takiego wymogu. Na początku XX wieku powstała korporacja taksówkarska New York Taxicab Company, która faktycznie zainwestowała w żółte samochody. Jednak przez długi czas po ulicach Nowego Yorku jeździły także taksówki w innych kolorach – były to naturalnie pojazdy należące do innych firm. Z czasem zapotrzebowanie na taksówki w mieście wzrosło, co zaowocowało pojawieniem się w jeszcze większej ilości taksówek bez licencji. To doprowadziło do wprowadzenia w roku 1967 roku zapisu, że wszystkie licencjonowane taksówki z medalionem muszą mieć żółty kolor – jaskrawy kolor miał je wyróżniać na tle innych firm przewozowych. I tak właściwie pozostało do dzisiaj.

Oczywiście poza 13 000 żółtych taksówek po Nowym Yorku jeździ także wiele innych. Zwykle zaleca się jednak unikanie taksówek bez medalionu na masce. Z dwóch powodów. Po pierwsze nie spełniają one wymogów technicznych zgodnych z założeniem TLC (The Taxi and Limousine Commision). Po drugie w taksówkach nielicenjonowanych nie obowiązują ceny żółtych taksówek – w praktyce oznacza to, że cena przejazdu może okazać się sporym zaskoczeniem. Warto z pewnością przed skorzystaniem dowiedzieć z góry, ile będzie kosztował kurs.

Taxi

Wypożyczalnia samochodów Wrocław – Simply Rent

wypożyczalnia samochodów simply rent

Taksówka – komfortowy transport dla każdego

Obecnie na ulicach polskich miast jeździ coraz więcej samochodów. Samochodami dojeżdżamy do pracy, na spotkania z przyjaciółmi itd. Mimo to nie wygląda na to, aby taksówki, chociaż przecież są droższe niż komunikacja miejska, przestały cieszyć się popularnością. Nic dziwnego! Taksówki mają wiele zalet!
Przede wszystkim, jeśli już porównujemy taksówkę z komunikacją miejską, nie musimy udawać się na przystanek. Wystarczy, że zamówimy taksówkę telefoniczne, a przyjedzie ona w ciągu kilku minut pod wskazany adres. Czasami taksówka przyjeżdża już po chwili. To doskonałe rozwiązanie np. dla osób, które mają ze sobą większy bagaż. To jednak nie wszystko. Nie zapominajmy także o tym, że taksówka to świetne rozwiązanie dla osób, które np. udają się na jakieś spotkanie towarzyskie, podczas którego na pewno będą piły alkohol.
Często mówi się o tym, że cena taksówki w porównaniu z ceną biletu komunikacji miejskiej jest wysoka. Jednak nie zapominajmy o tym, że przejazd taksówką jest o wiele bardziej komfortowy. Zresztą, jeśli zdecydujemy się na wspólny przejazd ze znajomymi, koszt kursu nie będzie zbyt wysoki. Pamiętajmy też i o tym, że korzystając z taksówki, nie musimy sprawdzać rozkładu jazdy, jak to jest np. w przypadku autobusów. Taksówkę możemy zamówić o dowolnej porze dnia i nocy.
Przejazd taksówką to wygoda. Jeśli planujesz przejechać całe miasto, taksówka będzie najlepszym wyborem. Warto podkreślić, że obecnie standardem są klimatyzowane samochody, które gwarantują pełną wygodę. Można zamówić większe taksówki. Przykładowo nasza firma może zaoferować przestronne minivany, w których jest wystarczająco dużo miejsca dla siedmiu pasażerów.
Decydując się na taksówkę, nie musimy pamiętać o bilecie. Zamiast tego po prostu płacimy zgodnie ze wskazaniami taksometru. W tej chwili można już w wielu taksówkach płacić wygodnie kartą. Jakby tego było mało, w wielu taksówkach, zwłaszcza w większych miastach, można korzystać z Wi-Fi, co znacznie uprzyjemnia przejazd, gdy jedziemy gdzieś dalej.

Kategorie