21 October 2021

Obecnie taksówki są stałym elementem krajobrazu polskich miast. Nikogo nie dziwi, że coraz częściej taksówki wyposażone są np. w terminale płatnicze albo bezpłatny Internet Wi-Fi. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie zawsze tak było. W Polsce historia taksówek rozpoczęła się, jak nietrudno się domyślić, w Warszawie.

Pierwsze samochody w Warszawie pojawiły się w roku 1896, wtedy do przywieziono koleją jednego daimlera i jednego peugeota. Jednak nie od razu wykorzystywano samochody jako taksówki. Prze kilkanaście lat traktowane były one raczej jako kaprys zamożniejszych przedstawicieli społeczeństwa. Dopiero około 1910 zaczęto poważniej rozważać gospodarcze wykorzystanie potencjału samochodów. Choć trzeba przyznać, że pierwsze taksówki w Warszawie zaczęły jeździć już w roku 19063, było ich jednak bardzo niewiele, taksówki miały trzy miejsca dla pasażerów, ponieważ przewozy pasażerskie okazały się nierentowne, szybko zrezygnowano z tej formy eksploatacji samochodów.

Pierwsze typowe przedsiębiorstwa taksówkarskie pojawiły się w stolicy około 1910 roku i wtedy też zaczął się szybki rozwój usług taksówkarskich. Początkowo przejazdy taksówką oferowane były przez firmy prywatne. Typowa firma taksówkarska na początku wieku XX była niezbyt dużym przedsiębiorstwem, wyposażonym w kilka – kilkanaście samochodów, którymi kierowali najemni pracownicy. Przedsiębiorstwa taksówkarskie na początku wieku inwestowały we własne stacje naprawcze i garaże. W zasadzie poza zaopatrywaniem się u zewnętrznych dostawców w paliwo firmy taksówkarskie były samowystarczalne. Dość szybki rozwój usług taksówkarskich został brutalnie zahamowany przez nadejście I wojny światowej. Już w roku 1916 wszystkie samochody, których właściciele nie zdążyli ich ukryć, zostały zarekwirowane przez wojska rosyjskie. Reszta pojazdów została zarekwirowana przez wojska niemieckie, które rozpoczęły okupację terenów należących do byłego zaboru rosyjskiego. Aż do końca wojny nie było warunków do jakiegokolwiek rozwoju gospodarczego stolicy. Po raz kolejny taksówki wyjechały na ulice Warszawy dopiero po wojnie.

Taxi

Wypożyczalnia samochodów Wrocław – Simply Rent

wypożyczalnia samochodów simply rent

Taksówka – komfortowy transport dla każdego

Obecnie na ulicach polskich miast jeździ coraz więcej samochodów. Samochodami dojeżdżamy do pracy, na spotkania z przyjaciółmi itd. Mimo to nie wygląda na to, aby taksówki, chociaż przecież są droższe niż komunikacja miejska, przestały cieszyć się popularnością. Nic dziwnego! Taksówki mają wiele zalet!
Przede wszystkim, jeśli już porównujemy taksówkę z komunikacją miejską, nie musimy udawać się na przystanek. Wystarczy, że zamówimy taksówkę telefoniczne, a przyjedzie ona w ciągu kilku minut pod wskazany adres. Czasami taksówka przyjeżdża już po chwili. To doskonałe rozwiązanie np. dla osób, które mają ze sobą większy bagaż. To jednak nie wszystko. Nie zapominajmy także o tym, że taksówka to świetne rozwiązanie dla osób, które np. udają się na jakieś spotkanie towarzyskie, podczas którego na pewno będą piły alkohol.
Często mówi się o tym, że cena taksówki w porównaniu z ceną biletu komunikacji miejskiej jest wysoka. Jednak nie zapominajmy o tym, że przejazd taksówką jest o wiele bardziej komfortowy. Zresztą, jeśli zdecydujemy się na wspólny przejazd ze znajomymi, koszt kursu nie będzie zbyt wysoki. Pamiętajmy też i o tym, że korzystając z taksówki, nie musimy sprawdzać rozkładu jazdy, jak to jest np. w przypadku autobusów. Taksówkę możemy zamówić o dowolnej porze dnia i nocy.
Przejazd taksówką to wygoda. Jeśli planujesz przejechać całe miasto, taksówka będzie najlepszym wyborem. Warto podkreślić, że obecnie standardem są klimatyzowane samochody, które gwarantują pełną wygodę. Można zamówić większe taksówki. Przykładowo nasza firma może zaoferować przestronne minivany, w których jest wystarczająco dużo miejsca dla siedmiu pasażerów.
Decydując się na taksówkę, nie musimy pamiętać o bilecie. Zamiast tego po prostu płacimy zgodnie ze wskazaniami taksometru. W tej chwili można już w wielu taksówkach płacić wygodnie kartą. Jakby tego było mało, w wielu taksówkach, zwłaszcza w większych miastach, można korzystać z Wi-Fi, co znacznie uprzyjemnia przejazd, gdy jedziemy gdzieś dalej.

Kategorie